Deutsch Version english version

Diagnostyka

Promocja na zakup aktualizacji do IDC5 BIKE i nowe dane techniczne w oprogramowaniu

TEXA rozpoczęła promocję „Brak opłat za zaległe wersje – IDC5 BIKE”, jednocześnie poszerza funkcjonalności oprogramowania BIKE o nowe dane techniczne.

więcej »
Utracone napięcie

Problemy z instalacją elektryczną motocykli to temat przewodni niemal każdego sezonu. Zróżnicowanie awarii jest na tyle duże, że trudno jednoznacznie określić, który układ wymaga większego zaangażowania mechanika warsztatu motocyklowego. Punktem wyjścia powinno być jednak sprawdzenie stanu akumulatora, alternatora i instalacji ładowania, gdyż to właśnie te podzespoły i systemy są odpowiedzialne za stabilne napięcie zasilania niezbędne do pracy poszczególnych odbiorników w jednośladzie.

więcej »
Zanim wyruszą w trasy

Wyjątkowo łagodna zima (przynajmniej w większości regionów naszego kraju) sprawia, że coraz więcej motocyklistów decyduje się na wcześniejsze niż zazwyczaj wyciągnięcie swojej maszyny z miejsca jej snu zimowego. A to oznacza wzmożony ruch w warsztatach motocyklowych, gdyż przed rozpoczęciem sezonu wiosenno-letniego niezbędne jest wykonanie odpowiedniego serwisu, a nie wszystkie czynności motocykliści są w stanie wykonać we własnym zakresie.

więcej »
Jak wykorzystać oscyloskop w diagnostyce motocykli?

Oscyloskop cyfrowy to narzędzie niezbyt popularne przy naprawie motocykli, skuterów czy quadów i – mimo ogromnych możliwości pomiarowych – niedoceniane. Jednym z głównych powodów tego stanu rzeczy jest wysoki stopień doświadczenia konieczny do obsługi tego urządzenia. Początek sezonu motocyklowego może jednak stać się doskonałą okazją, aby zapoznać się z oscyloskopem i rozszerzyć możliwości warsztatu o jego aktywne wykorzystanie.

więcej »
Problem z prądem

Poszukiwanie usterki w układzie ładowania jest dość proste, ponieważ składa się on z niewielkiej liczby części. Najpierw należy zdiagnozować, czy akumulator nie jest ładowany, czy też jest przeładowywany.

więcej »
Czujniki ciśnienia w oponach – TPMS dla motocykli

O tym, jak istotne jest prawidłowe ciśnienie w oponach nie trzeba nikogo przekonywać. Prawidłowa wartość ciśnienia zapewnia dobrą przyczepność dzięki odpowiedniej powierzchni styku opon z asfaltem. Ma to szczególne znaczenie w trakcie pokonywania zakrętów z dużą prędkością oraz w czasie hamowania. Poza tym, prawidłowa wartość ciśnienia ma również przełożenie na ekonomię. Za niskie ciśnienie znacznie skraca czas życia opony, a także zwiększa zużycie paliwa.

więcej »
Wyładowania pod kontrolą

Świeca zapłonowa jest jednym z najtańszych elementów eksploatacyjnych silnika spalinowego. Obecna tendencja podnoszenia średnich ciśnień indykowanych w silnikach skutkuje pogorszeniem warunków pracy elementów konstrukcyjnych tworzących przestrzeń komory spalania, a w szczególności świec zapłonowych.

więcej »
Nowe normy, nowe wymagania

Producenci motocykli stanęli niedawno przed takimi samymi wyzwaniami, jakie zostały narzucone na producentów samochodów. Chodzi o normy czystości spalin, które wymusiły zmiany między innymi w układzie zasilania.

więcej »