Deutsch Version english version

Technika dla motoryzacji

Płukać czy nie płukać?

Częstym problemem posiadaczy motocykli jest brak świadomości kondycji silnika motocykla. Przeciętny użytkownik nie jest w stanie sam ocenić sprawności silnika swojej maszyny, chyba że jej osiągi znacznie spadają lub jej apetyt na olej jest zbyt duży.

więcej »
Nowe normy, nowe wymagania

Producenci motocykli stanęli niedawno przed takimi samymi wyzwaniami, jakie zostały narzucone na producentów samochodów. Chodzi o normy czystości spalin, które wymusiły zmiany między innymi w układzie zasilania.

więcej »
Mniej wypadków

Nowa technologia firmy Bosch może zapobiec niemal jednej trzeciej wszystkich wypadków motocyklowych.

więcej »
Hybrydowy rower/motocykl korzysta z technologii łożysk NSK

Firma eVinci Mobility GmbH, innowacyjny niemiecki start-up z siedzibą w Monachium, wykorzystuje łożyska do silników i podwozi firmy NSK w produkcji Pike I –  roweru stanowiącego nową koncepcję transportu dwukołowego, który przyciąga uwagę obserwatorów z całego świata.

więcej »
Olej motocyklowy – podstawa prawidłowego działania jednośladu

Początek maja to tradycyjnie czas inauguracji sezonu motocyklowego. Niezmiernie ważne jest wtedy prawidłowe przygotowanie maszyny do nadchodzących miesięcy jazdy, tak by nigdy nie odmówiła posłuszeństwa i by mogła służyć jak najdłużej. Pośród wielu czynności serwisowych przewidzianych na początek sezonu, jedną z najbardziej istotnych jest wymiana oleju wraz z filtrem. 

więcej »
Krew motocykla

Rozwój technologii motocyklowej na przestrzeni ostatnich lat jest olbrzymi. Wystarczy porównać chociażby współczesną maszynę z analogicznym modelem sprzed 20 czy 30 lat. Zmiany te nie byłyby możliwe, a przynajmniej spora ich część, bez jednoczesnego rozwoju innych towarzyszących branż. Na przykład olejów silnikowych.

więcej »
Technologia Pass-Thru dla motocykli w ofercie TEXY

Od 1 stycznia 2017 wszystkie motocykle sprzedawane w Europie muszą spełniać wymogi normy Euro 4. Oznacza, to między innymi konieczność zastosowania standardowego gniazda EOBD, czy też możliwość korzystania z dokumentacji technicznej producentów poprzez technologię Pass-Thru (J2534-22900). 

więcej »
CES 2017 Innovation Awards dla systemów motocyklowych Bosch

System informacyjny dla kierowcy łączy na jednym ekranie wszystkie wskaźniki motocykla i umożliwia kierującemu korzystanie ze smartfona. 

więcej »
Motocykl z czuciem

W początkowym okresie wtrysk paliwa w motocyklach nie był idealny. Dynamika silnika odbiegała od tej, jaką oferowało zasilanie gaźnikowe, a i niekiedy silnik z wtryskiem potrafił spalać więcej paliwa niż jego odpowiednik z gaźnikiem.

więcej »
Stany wzbudzenia

Budowa, funkcjonowanie i konserwacja obcowzbudnych prądnic prądu przemiennego.

więcej »
Studencki projekt motocykla wyścigowego klasy Moto3

Młodzi, ambitni, kreatywni i pełni zapału – te cechy w pełni charakteryzują nową drużynę sportową Moto3 Factory, która powstała w tym roku na Politechnice Wrocławskiej i działa pod skrzydłami koła naukowego SKNTP13. 

więcej »
Walka o kontrolę

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków motocyklowych jest uślizg przedniego koła podczas gwałtownego hamowania, zwłaszcza w zakręcie.

więcej »